Veronika Richterová / Letem světem, nejen s petem

Veronika Richterová / Letem světem, nejen s petem
Kurátor: Radek Wohlmuth


Vernisáž: 24. 6. 2021 od 16:00 h
Termín výstavy: 25. 6. – 27. 8. 2021

S větrem v plachtách / autorský workshop: 27. 8. 2021 od 10:00 h
Koho by nelákalo naučit se, jak si z obyčejné pet lahve vyrobit závodní plachetnici, domorodou džunku, pirogu, katamarán nebo dokonce křižník? Přijďte si vytvořit vlastní plavidlo a  spustit ho pod svou vlajkou na hladinu fontány přímo do expozice výstavy Veroniky Richterové. Jeho sílu a odolnost ve vlnách vyzkoušíme v závěrečné regatě. 

Vizuální umělkyně Veronika Richterová (1964) sice na pražské UMPRUM absolvovala v ateliéru monumentální malby, ale největší pozornost upoutala jako zakladatelka specifického výtvarného projevu, který nazvala PET-art. Jak označení napovídá jedná se o plastiky a prostorové instalace vytvořené z PET-lahví, které slouží jako médium se specifickou obrazností, výrazem i obsahem. Také její precizní a přitom poetický autorský projekt vytvořený pro dětskou Galerii Lapidárium z něj vychází. Je to „cestovní“ zážitková výstava přirozeně ukotvená do doby letních prázdnin. Během ní malí návštěvníci projdou polárním krajem s iglů a sušárnou ryb rovnou do tropického lesa, kde rostou palmy i bambusy a létají pestrobarevní motýli, aby se zase vrátili do civilizace, a třeba si ve vodě pro radost pustili vlastnoručně vyrobenou lodičku. Nejde přitom jen o výlet do krajiny unikátní kreativity, ale zároveň originální zamyšlení nad problematikou recyklace.   

Vstupné: 30 Kč /osoba; 10 Kč/ děti; děti do 3 let a ZUŠ zdarma. Otevřeno: út - pá 10 - 16 h / so - ne 12 - 16 h 

Výstava vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a Královéhradeckého kraje. 

Veronika Richterová - Letem světem, nejen s petem - Dětská galerie LapidáriumVeronika Richterová - Letem světem, nejen s petem - Dětská galerie LapidáriumVeronika Richterová - Letem světem, nejen s petem - Dětská galerie LapidáriumVeronika Richterová - Letem světem, nejen s petem - Dětská galerie LapidáriumVeronika Richterová - Letem světem, nejen s petem - Dětská galerie LapidáriumVeronika Richterová - Letem světem, nejen s petem - Dětská galerie LapidáriumVeronika Richterová - Letem světem, nejen s petem - Dětská galerie Lapidárium