Příběhy našich sousedů

Maiwaldova akademie realizuje pod taktovkou neziskové organizace Post Bellum natáčení pamětnických příběhů na Broumovsku.

Vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů zapojuje žáky osmých a devátých tříd základních škol, tercií a kvart víceletých gymnázií. Ti se za doprovodu svých učitelů, lidí z Post Bellum a MA  na několik měsíců stanou rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy.  Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Někteří podle příběhu kreslí komiks, jiní tvoří prezentaci pro spolužáky, další se vydají do Českého rozhlasu, nebo do nahrávacího studia v klášteře Broumov, kde jim lektoři pomohou sestříhat a dotvořit nahrávku. Nakonec musí vystoupit před publikem a výsledky své práce představit veřejnosti a odborné porotě, která vybere nejúspěšnější žákovské týmy. Odměny si po půlroční práci odnáší všechny zapojené týmy. Výsledky jejich práce si můžete prohlédnout ZDE.

2. ročník  

Ve školním roce 2018/18 se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo celkem osm týmů ze šesti škol. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ a MŠ Police nad Metují, ZUŠ Police nad Metují, Gymnázia Broumov, ZŠ Masarykovy a ZŠ Hradební v Broumově, ZŠ a MŠ Teplice nad Metují. 

Děti naslouchaly pamětnickému vyprávění o křinickém sedlákovi Zdeňku Rosovi, který spolu s dalšími byl nespravedlivě odsouzen v komunistickém procesu v 50. letech, nebo o Františku Jarošovi, který v srpnu 1968 zůstal 5 dní na skále „Milenci“ v Adršpachu a držel hladovku proti vpádu cizích vojsk. Na 68. rok vzpomínala ve svém vyprávění také paní Miroslava Moravcová nebo jiný příběh byl o polickém rodákovi, běžci na lyžích, olympionikovi Jiřím Beranovi. Další příběhy 20. století vyprávěla Marie Kollertová, Jaroslav Macoun, Jaroslav Netík a Jindřich Novotný. Kompletní příběhy, dokumenty a fotografie z průběhu půlročního projektu a závěrečné prezentace v klášterním Dřevníku naleznete na PNS/Broumovsko

Děkujeme Městu Broumov, Teplice nad Metují, Police nad Metují a HOBRA – Školník za finanční podporu.

1. ročník 

Ve školním roce 2017/18 se do projektu Příběhy našich sousedů na Broumovsku zapojilo šest týmů žáků  a studentů ze ZŠ Hradební a Masarykovy v Broumově, ZŠ v Teplicích nad Metují, ZUŠ v Polici nad Metují a studenti gymnázia v Broumově. Žáci a studenti představili výstupy své půlroční práce na příbězích pamětníků Miroslavy Moravcové, Jany Fiedlerové, Arnošta Obsta, Zdeňka Streubela, Jana Kosa, Karla Pfeiffera a Alexandra Stejskala.

Děkujeme Městu Broumov, Teplice nad Metují a Police nad Metují za finanční podporu.

Kontaktní osoba

Pavla Semeráková
Telefon: +420 603 271 426
E-mail: pavla.semeráková@postbellum.cz