Vendula Chalánková / Knihovna

Vendula Chalánková / Knihovna
Kurátor: Radek Wohlmuth

Termín výstavy: 11. 5.–30. 8. 2020
Autorský workshop: 20. 6. 2020 od 14:00 h
Setkání s autorkou a kurátorem: 20. 6. 2020 od 17:00 h 
Dernisáž výstavy s Vendulou Chalánkovou: 29. 8. od 15:00 h

Výstava originální vypravěčky vizuálních příběhů Venduly Chalánkové „KNIHOVNA“ vytváří prostor plný dobrodružství, emocí i experimentů. V prolínavé instalaci z ilustrací, koláží i malovaných obrazů se mísí několik vrstev - návštěvník se může stát postavou, která vystoupila z románu, ale stejně tak si třeba zazpívat podle animované písničky. Objevuje při tom nenápadně svět lidové slovesnosti, knih a knihoven. Výstava zároveň upozorňuje na fakt, že v současné technologiemi přesycené době zažívá kniha jako klasické médium nezasloužený odliv pozornosti.

"Knihovny mám ráda, cítím se v nich totiž moc dobře. Knihoven jsem navštěvovala hodně - od malé troubecké, přes přerovskou, kde už mi byli schopní objednat jakoukoli knihu až po Moravskou zemskou, kterou jsem hojně navštěvovala po dobu studií. Tedy až do požáru bytu, kde mi shořely i zapůjčené knihy. Musela jsem tehdy obstarat potvrzení od hasičů a návštěvy knihovny tím skončily. Ovšem jednu ohořelou bez obálky ještě schovávám. Je to Ruská krasavice Viktrora Jerofejeva, kterou jsem si stejně chtěla nechat," říká Vendula Chalánková.

Vendula Chalánková (*1981) je česká výtvarnice, konceptuální umělkyně a kreslířka komiksových stripů. Vystudovala střední pedagogickou školu v Přerově, v letech 1999 –2006 pak Fakultu výtvarných umění v ateliéru environmentu u Vladimíra Merty a Mariana Pally. Vyrábí brože, výšivky a hračky pod značkou Zvrhlý vkus. V roce 2006 získala cenu Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Je zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze či vídeňského Museum für Angewandte Kunst.  

Po dobu trvání výstavy se můžete těšit na autorské workshopy a doprovodné programy pro veřejnost i pro školy. AKTUÁLNÍ PROGRAM »»» https://www.klasterbroumov.cz/cs/akce-v-klastere

OTEVÍRACÍ DOBA GALERIE: po - pá 10 - 16 h; so - ne 12 - 16 h

Výstava KNIHOVNA vznikla za podpory Ministerstva kultury. Poděkování za zapůjčení vystřihovánek míří do České televize a také do nakladatelství Novela bohemica, které zapůjčilo  ilustrace ke knize Střední Evropa je jako pták s očima vzadu.