Katedra umění TUL dětem! / SVĚTLO ZVUK PROSTOR

Termín výstavy | 29. 3.–10. 5. 2019
Vernisáž: 28. března 2019 od 18 hodin 

Světlo – zvuk – prostor jsou pro člověka tak samozřejmé kategorie, že nad jejich existencí, tím méně kvalitou, za normálních okolností vlastně vůbec nepřemýšlí. Jako by ani nebyl důvod. Jejich přítomnost je natolik obvyklou součástí každodennosti, že je nikdo pořádně nevnímá, takže všem uniká, jak úžasné prožitky dokážou zprostředkovat a jak chudý a prázdný život by bez nich byl. A to je také jedna ze zásadních věcí, na které stejnojmenná výstava Jana Stolína a jeho studentů z fakulty umění TU Liberec, může upozorňovat. Ne náhodou v jejím centru stojí skoro prázdné místnosti, kde není možné najít ani jeden z obvyklých uměleckých artefaktů, ať už obraz nebo sochu. Není to ale zapotřebí, protože právě promyšlený prostor definovaný před staletími schopnými architekty, potvrzený časem a omletý historickými událostmi, spolu s organizovanou hrou světla podpořenou zvukem (ať už cíleně produkovaným nebo tím, co přichází náhodou zvenčí) dokážou probudit zostřené vnímání a vlastní kreativitu. Stačí se jen podle svého zapojit do toho, co tady světlo, zvuk a prostor nabízejí. Někdo se může jen dívat, jiný třeba vstoupí do světelného obrazu svým stínem a stane se jeho součástí, další nechá barvy splývat naopak po sobě a změní v obraz sám sebe. To vše se dá ještě fotit na telefon a vytvářet tak svoje vlastní obrazy obrazů. Ale možností je samozřejmě mnohem víc. Stranou by neměla zůstat ani snaha porozumět jednotlivým projekcím, které samozřejmě nejsou jen barevnou hříčkou bez významu. Základem je chtít prožít obvyklé věci jinak. Právě to je podstata umění. A to je také hlavní důvod, proč v galerii Lapidárium začínáme zrovna touto výstavou. / Radek Wohlmuth, kurátor Dětské galerie Lapidárium

První výstava Dětské galerie Lapidárium představuje formou instalací, zvukových projekcí a video performancí ukázky práce studentů tří samostatných ateliérů katedry umění Technické univerzity Liberec. Jedná se o ateliér doc. M.A. Jana Stolína, ateliér Samana Saffariana a ateliér MgA. Richarda Loskota. Na výstavu navazují animační doprovodné programy a komentované prohlídky pro školní kolektivy i veřejnost.

Doprovodný program k výstavě:
Cílem tvořivého animačního programu je porozumění hře se světlem, zvuky a prostorem, všímavost k tomu, co nás obklopuje. Malí i větší návštěvníci se na okamžik promění v umělce, kteří se nechají vtáhnout do obrazů, do hry světel a stínů. Jejich autorské sochy z průsvitů a textilní drapérie nám pomalu zaplní prostor galerie. 

Vstupné: 10 Kč / osoba

SOUTĚŽ o nejzajímavější fotografie z výstavy Světlo – zvuk – prostor! 
Fotografie (klidně i z telefonů) nám můžete posílat do 8. května na adresu ma@klasterbroumov.cz. Autor nejoriginálnějšího snímku vyhraje komiksovou knihu o historii broumovského kláštera. 

Srdečně zveme na dětskou dernisáž výstavy 9. 5. 2019 v 17:00 hodin, kde budou k vidění všechny soutěžní fotografie. Více informací naleznete ZDE.

Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Královehradeckého kraje.

FUA TUL dětem! Foto: Hana Halfarová / dernisáž Světlo Zvuk ProstorSvětlo Zvuk Prostor / Dětská galerie LapidáriumDětská galerie Lapidárium / Světlo Zvuk ProstorDětská galerie Lapidárium / Světlo Zvuk ProstorFoto: Jan Stolín / Světlo Zvuk ProstorDětská galerie Lapidárium / Světlo Zvuk ProstorFoto: Jan Stolín / Světlo Zvuk ProstorVernisáž Světlo zvuk prostor / Jan Stolín / Radek WohlmuthDětská galerie Lapidárium / Vernisáž Světlo zvuk prostor Dětská galerie Lapidárium / Světlo zvuk prostorFoto: Jiří Halfar / dernisáž Světlo Zvuk ProstorVernisáž Světlo Zvuk Prostor / Dětská galerie LapidáriumFoto: Josef Martinec / Dětská galerie LapidáriumFoto: Josef Martinec / Dětská galerie LapidáriumDětská galerie Lapidárium / Světlo Zvuk ProstorDětská galerie Lapidárium / Světlo Zvuk ProstorFoto Sylvie P.Foto Honza G.Foto: Hana Halfarová / dernisáž Světlo Zvuk ProstorFoto: Hana Halfarová / Dětská galerie Lapidárium / Světlo Zvuk ProstorFoto: Honza G./ Světlo Zvuk ProstorFoto: Kateřina OstradeckáSvětlo Zvuk Prostor / Dětská galerie Lapidárium