Skriptorium

Ukázat jedinečnost Broumovska a podpořit u žáků pozitivní vztah k přírodě a přírodnímu dědictví chce nový vzdělávací program Skriptorium. Program, který běží od poloviny ledna 2016, navazuje na tradici původního klášterního vzdělávání. Zábavnou a hravou formou vtáhne žáky do světa středověké písárny, ukáže, jak a čím se kdysi psalo, jak se vytvářely knihy a herbáře, jak se vyráběl papír a pergameny. Odhalí tajné středověké receptury barev. Studenti si vyzkouší jak těžké bylo opisování středověkých knih.

1. SKRIPTORIUM – BYL JEDNOU JEDEN PÍSAŘ 

Žáci se dozvědí o středověké profesi písařů a jejich pracovní náplni ve Skriptoriu. V nově vzniklém zázemí klášterního Skriptoria se naučí technice malby a základu písma. Žáci si také vyzkoušejí starodávnou techniku psaní husím brkem, vyrobit pero z orobince malovat čínskými štětci na recyklovaný papír a mnoho dalšího.

2. SKRIPTORIUM – ZA PŘÍBĚHEM PAPÍRU 

Víte, co to je pergamen, jak se vyráběl a k čemu sloužil? To vše si ukážeme v nově zrekonstruované středověké papírně, kde se děti seznámí s technikou výroby papíru. Uvidí a vyzkoušejí si těžkou práci pergameníka. Dozvědí se, jak se papír vyvíjel a z jakých materiálů vznikal, než došel do podoby, v které ho známe dnes. V neposlední řadě si vytvoříme také ruční papír s vlastním vodoznakem.

3. SKRIPTORIUM – KOUZLA BAREV

Víte, kdo to byl iluminátor? Že ne? Pojďte tedy s námi do středověká barvírny, která vám jeho profesi představí blíže. Zavedeme vás do světa bádání a experimentování. Máte zde možnost naučit se kulinářskému řemeslu „mistra míchače“ a společně tak vytvořit pomocí různých pracovních technik a postupů barvy různých odstínů a konzistencí.  A to vše bez chemie, na přírodní bázi, podle receptů našich benediktinských předků.

4. SKRIPTORIUM – KNIHA: délka 1 - 2 dny

Chcete se naučit středověké technice vázání knih? Přijďte si vytvořit autorské dílo s originální vazbou a pečetí. Tento program je nabízen školám v rámci pobytové akce.

5. KNIHTISK 

Pojďme společně prozkoumat přelomový vynález 15. století. Jaký je to vynález a jak funguje? Kdo byl Johannes Gutenberg? Jak složitá byla práce středověkého písaře v porovnání s prací v knihtiskařské dílně? Vyzkoušíme si tisk psaného slova a ilustrací pomocí dřevěných šablon a liter na replice knihtiskařského stroje, proměníme se v dělníky Gutenbergovy dílny. Vytiskneme svou první stranu knihy.

Skriptorium bylo finančně podpořeno díky projektu "Malovaná zahrada" z prostředků Státního fondu životního prostředí částkou 500.000 korun.

Knihtisk byl finančně podpořen Nadací ČEZ částkou 200.000 korun.

Doba trvání: 2 hod.
Cena: 120,-Kč/žák

Kontaktní osoba

Martina Junková
Telefon: +420 734 443 165
E-mail: martina.junkova@broumovsko.cz

Poptávkový formulář

1.   Termín

2.   Počet zájemců

3.   Kontaktní údaje4.   Odeslání poptávky

* Takto označené položky jsou povinné.