Kniha v době středověku

Ukázat jedinečnost Broumovska a podpořit u žáků pozitivní vztah k přírodě a přírodnímu dědictví chce série vzdělávacích programů Kniha v době středověku.  Od poloviny ledna 2016, kdy vznikla v prostorách kláštera středověká písarna, obnovujeme tradici původního klášterního vzdělávání. Tyto programy zábavnou a hravou formou vtáhnou žáky do světa středověké písárny, ukážou jim, jak a čím se kdysi psalo, jak se vytvářely knihy a herbáře, jak se vyráběl papír a pergameny. Odhalí tajné středověké receptury barev či zasvětí do knihvazačského řemesla. 

Následují nabídka se skládá z krátkodobých programů zaměřených na profese, které se podíleli na výrobě knih ve středověku. Nabídku lze také využít jako cyklus programů v rámci pobytové akce a projít tak celým procesem výroby knihy. 

1.  BYL JEDNOU JEDEN PÍSAŘ 

Žáci se dozvědí o středověké profesi písařů a jejich pracovní náplni ve Skriptoriu. V nově vzniklém zázemí klášterního Skriptoria se naučí technice malby a základu písma. Žáci si také vyzkoušejí starodávnou techniku psaní husím brkem, vyrobit pero z orobince malovat čínskými štětci na recyklovaný papír a mnoho dalšího.

2. ZA PŘÍBĚHEM PAPÍRU 

Víte, co to je pergamen, jak se vyráběl a k čemu sloužil? To vše si ukážeme v nově zrekonstruované středověké papírně, kde se děti seznámí s technikou výroby papíru. Uvidí a vyzkoušejí si těžkou práci pergameníka. Dozvědí se, jak se papír vyvíjel a z jakých materiálů vznikal, než došel do podoby, v které ho známe dnes. V neposlední řadě si vytvoříme také ruční papír s vlastním vodoznakem.

3. KOUZLA BAREV

Víte, kdo to byl iluminátor? Že ne? Pojďte tedy s námi do středověká barvírny, která vám jeho profesi představí blíže. Zavedeme vás do světa bádání a experimentování. Máte zde možnost naučit se kulinářskému řemeslu „mistra míchače“ a společně tak vytvořit pomocí různých pracovních technik a postupů barvy různých odstínů a konzistencí.  A to vše bez chemie, na přírodní bázi, podle receptů našich benediktinských předků.

4. KNIŽNÍ VAZBY

Jak a na čem se ve středověku šili knihy? Co je knižní vazba, knihařská kost nebo knižní značka? Společně si ušijeme, dle středověkých postupů, Váš osobní blok či knihu. 
Cíle programu:
Poznání a porozumění procesu vzniku knihy. Porozumění významu ruční práce.Obnovení tradic starého knihařského řemesla. 

5. KNIHTISK 

Pojďme společně prozkoumat přelomový vynález 15. století. Jaký je to vynález a jak funguje? Kdo byl Johannes Gutenberg? Jak složitá byla práce středověkého písaře v porovnání s prací v knihtiskařské dílně? Vyzkoušíme si tisk psaného slova a ilustrací pomocí dřevěných šablon a liter na replice knihtiskařského stroje, proměníme se v dělníky Gutenbergovy dílny. Vytiskneme svou první stranu knihy.

Skriptorium bylo finančně podpořeno díky projektu "Malovaná zahrada" z prostředků Státního fondu životního prostředí částkou 500.000 korun.

Knihtisk byl finančně podpořen Nadací ČEZ částkou 200.000 korun.

Knižní vazby byly finančně podpořeny Královéhradeckým krajem. 

Doba trvání: 2 hod.
Cena: 130,-Kč/žák

Kontaktní osoba

Martina Junková
Telefon: +420 734 443 165
E-mail: martina.junkova@broumovsko.cz

Poptávkový formulář

1.   Termín

2.   Počet zájemců

3.   Kontaktní údaje











4.   Odeslání poptávky

* Takto označené položky jsou povinné.