Kniha v době středověku

Ukázat jedinečnost Broumovska a podpořit u žáků pozitivní vztah k přírodě a přírodnímu dědictví chce série vzdělávacích programů Kniha v době středověku Maiwaldovy akademie. Od poloviny ledna 2016, kdy vznikla v prostorách kláštera středověká písarna, obnovujeme tradici původního klášterního vzdělávání. Tyto programy zábavnou a hravou formou vtáhnou žáky do světa středověku a knih. V jednotlivých dílnách si žáci vyzkouší psaní brkem u středověkých stolků, v papírně si vyrobí ruční papír a zkusí brousit pergamen, v barvírně vyrobí přírodní akvarelové barvy, nebo vajíčkovou temperu. Žáci poznají, jak vznikaly středověké knihy a herbáře.

Následují nabídka se skládá z krátkodobých programů zaměřených na profese, které se podíleli na výrobě knih ve středověku. Nabídku lze také využít jako cyklus programů v rámci pobytové akce a projít tak celým procesem výroby knihy. 

1. BYL JEDNOU JEDEN PÍSAŘ

Aneb příběh mnicha, který se stal klášterním písařem. Žáci se dozvědí o středověké profesi písařů a jejich pracovní náplni ve Skriptoriu. V nově vzniklém zázemí klášterního Skriptoria se naučí technice malby a základu písma, vyzkoušejí si psát husím brkem.

Cíle programu:
Žáci hlouběji proniknou do historie písemnictví, dokáží ocenit hodnotu starých knih a iluminací.

2. ZA PŘÍBĚHEM PAPÍRU

Víte, co to je pergamen, jak se vyráběl a k čemu sloužil? To vše si ukážeme v nově zrekonstruované středověké papírně, kde se děti seznámí s technikou výroby papíru. Uvidí a vyzkoušejí si těžkou práci pergameníka. Dozvědí se, jak se papír vyvíjel a z jakých materiálů vznikal, než došel do podoby, v které ho známe dnes. V neposlední řadě si vytvoříme také ruční papír s vlastním vodoznakem.

Cíle programu:
Žáci poznají historický vývoj materiálů sloužících ke psaní a porozumí výrobě pergamenu a papíru.

3.  KOUZLA BAREV

Víte, kdo to byl iluminátor? Že ne? Pojďte tedy s námi do středověké barvírny, která vám jeho profesi představí blíže. Zavedeme vás do světa bádání a experimentování. Máte zde možnost naučit se kulinářskému řemeslu „mistra míchače“ a společně tak vytvořit pomocí různých pracovních technik a postupů barvy různých odstínů a konzistencí.  A to vše bez chemie, na přírodní bázi, podle receptů našich benediktinských předků. Zástěry s sebou!

Cíle programu: 
Žáci poznají význam přírodních materiálů pro vznik barev ve středověku. Seznámí se se středověkými postupy a recepty. 

4. KNIŽNÍ VAZBY

Jak a na čem se ve středověku šili knihy? Co je knižní vazba, knihařská kost nebo knižní značka? Společně si ušijeme, dle středověkých postupů, Váš osobní blok či knihu. 
Cíle programu:
Poznání a porozumění procesu vzniku knihy. Porozumění významu ruční práce.Obnovení tradic starého knihařského řemesla. 

Skriptorium bylo finančně podpořeno díky projektu "Malovaná zahrada" z prostředků Státního fondu životního prostředí.
Knihtisk byl finančně podpořen Nadací ČEZ.

Knižní vazby byly finančně podpořené Královéhradeckým krajem. 

Doba trvání: 2 hod.
Cena: 130,-Kč/žák

Kontaktní osoba

Martina Junková
Telefon: +420 734 443 165
E-mail: martina.junkova@broumovsko.cz

Poptávkový formulář

1.   Termín

2.   Počet zájemců

3.   Kontaktní údaje4.   Odeslání poptávky

* Takto označené položky jsou povinné.