Patrik Hábl / Obraz prostoru

Patrik Hábl - Obraz prostoru
Kurátor: Radek Wohlmuth


Vernisáž: 17. 9. 2021  od 16:00
Dětská dernisáž a komentovaná prohlídka: 20. 11. 2021 od 14:00
Termín výstavy: 18. 9. – 20. 11. 2021 

→ Autorský workshop: 16. 10. od 14:00 h
​Setkání na výstavě „Obraz prostoru“ provede nejmenšího diváka výstavou a zapojí do vnímání obrazu a neobvyklých situací, kdy se dostaneme na obraz, za obraz, nebo pod obraz. Společně vytvoříme například „obraz jako prostírání“, kterým si během každodenního stravování budeme připomínat, že obraz nemusí být pouze v galeriích, ale i kdekoliv se podíváme, třeba i na ulici, nebo v přírodě.

→ Pro školy: Objednávky komentovaných prohlídek a edukačních doprovodných programů na tel. 603 271 426. Školní kolektivy mohou navštívit výstavu "Obraz prostoru" v kterýkoliv termín po telefonické domluvě. 

→ Fotoreport výstavy: artalk.cz/2021

"Výstava Patrika Hábla je o prolínání obrazu a prostoru, kdy jedno se tak trochu mění v druhé a naopak. Obraz tady může být sloupem, novou zdí nebo podlahou a galerie zase může vypadat jako součást obrazu. Je to hlavně o jiném prožitku a zkušenosti. Kdo ještě nepřešel přes obraz, nebo by si na obraz chtěl třeba lehnout, může si to na výstavě zkusit," říká kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Výstava navazuje na malířovo dlouhodobé úsilí založené na překračování hranic tradičního závěsného obrazu, který ve výsledku vede k nečekanému prožívání malby. Tento malíř a grafik k dosažení osobního výrazu vynalézavě kombinuje vizuální přístupy jedné i druhé disciplíny do jediného celku, v němž ovšem neulpívá, ale dál jej rozvíjí. A stejně tak se snaží ve své tvorbě programově vymanit z dvojrozměrných limitů obrazu. Jeho výstava v prostorách barokně utvářené dientzenhoferovské stavby je toho důkazem. Malba tu na jednu stranu zůstává sama sebou, ale zároveň je také osvobozenou materií, ze které se skládá svět, takže do něj může intervenovat a měnit jeho parametry i podobu. Dostává se tak na úroveň vizuální hmoty, která modeluje nejen představy a asociace, ale zároveň i skutečný prostor, jenž se sám stává svého druhu obrazem, a tedy emocí. Vzhledem k tomu, že sdílené kvality architektury a malby člověka přesahují, je svým způsobem možné zažít pocit obrazu zevnitř, stejně jako prožít důvěrně známý prostor galerie trochu jinak.

Patrik Hábl vystudoval VŠUP u Prof. Pavla Nešlehy, dále absolvoval litografické školení v grafickém ateliéru Mikoláše Axmanna a rok navštěvoval Akademii Muchina v Petrohradu. Roku 1998 studoval na AVU experimentální grafiku u V. Kokolii. Momentálně působí pedagogicky na VŠUP. Jeho tvorba byla oceněna Waldesovou cenou a cenou Europol.  Byl nominován v Top 10 na Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2013. Vytvořil řadu prostorových vstupů současného umění do významných historických staveb. Tvorba Patrika Hábla je abstraktní, oscilující na pomezí malby a grafiky. Stálým a nejhlubším východiskem jeho práce je krajina pojednávána jako vnitřní prostor lidské mysli. 
Více o autorovi: www.patrikhabl.com

Otevřeno: út - pá 10 - 16 h / so - ne 12 - 16 h 
Výstavu pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov za podpory Ministerstva kultury, Státního fondu kultury, Královéhradeckého kraje a Nadačního fondu GESTOR pro současné umění.