Lenka Černota / Svorka

Termín výstavy: 28. 1. – 26. 3. 2022
Vernisáž: 27. 1. 2022 od 16:00
Kurátor: Radek Wohlmuth


Zatímco v češtině svorka představuje nástroj zajišťující sepnutí nebo sepětí -  jinými slovy spojení do nejtěsnější blízkosti téměř rovné jednomu celku, slovenština stejným slovem označuje vlčí smečku. Oba významy mají v rámci názvu nového projektu malířky Lenky Černoty (1985) své opodstatnění. Na jednu stranu naznačují hlavní předmět jejího uměleckého zájmu, jímž jsou právě vlci, na stranu druhou ale také její silný vztah k nim.

Výstava připravená speciálně pro Dětskou galerii Lapidarium kombinuje dvě polohy tvorby umělkyně jako průhledy do vizuálních míst, která mohou změnit prožívání každodenní reality a přinést vjemy jiného druhu. Výstavní prostor mění v teritorium. Jedno z pláten čeká na své vlky také v zimní broumovské krajině, kam se po mnoha letech postupně vracejí.

"Výstava přichází v době, kdy se pokouším dívat jako někdo jiný. Dříve jsem malovala obrazy pro sebe a pro lidi. Teď navíc maluji obrazy vlků pro vlky. Zkouším si a představuji, jak vlci vidí a namalovat pro ně obraz. Ráda bych, aby diváci výstavou, jen tak lehce „ne“prošli. Děti jí mohou skrz prolízku prolézat." Lenka Černota

Lenka Černota je absolventkou ateliéru Vladimíra Kokolii na pražské AVU, doktorandka Technické univerzity v Ostravě, kde získala patent na originální způsob získávání pigmentu, také absolventka multimédií a sochařství na univerzitě v Krakově a bakalářského titulu na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice. 

Doprovodné programy:
→ Sobotní ateliér - "Povídání s vlky" / 5. 2. od 14 - 16:30 h / nás provede tvorbou a výstavou umělkyně Lenky Černoty. Její obrazy a výtvarná technika nám bude inspirací při vzniku vlastního díla. Každý obraz, který vznikne za sobotní odpoledne, bude tak naším deníkem i fotoalbem, a v tichosti ponese myšlenky, které nosíme v sobě a chceme je přenést jinam.
Cena: 60,- / osoba. Rezervace: ma@klasterbroumov.cz, tel.: 603 271 426, nebo https://bit.ly/3ADZn6a 

→ "Nový druh" - workshop s umělkyní Lenkou Černotou / 19. 2. 2022 od 10 - 12:00 h / Ve výstavě Svorka budeme vymýšlet nové neznámé tvary, barvy a funkce květin, stromů, zvířat ⁓⁓⁓ budeme je malovat, pojmenovávat ⁓⁓⁓ kopírovat, doplňovat, rozmnožovat a křížit mezi sebou ⁓⁓⁓ New spieces! Technika libovolná, jste vítáni (●'◡'●)
Cena: 60,-  / osoba. Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na webu SMSticket https://www.smsticket.cz, případně zarezervovat na mailu ma@klasterbroumov.cz.

→ Komentované prohlídky výstavy a programy pro školy
Doprovodný program k výstavě "Jak se dívá les". Už jste s dětmi někdy přemýšleli o tom, jak zvířata vidí barvy a jestli vnímají a cítí obrazy? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat během společného povídání, malovaní a tvoření ve výstavě od umělkyně Lenky Černoty v Dětské galerii Lapidárium. Zveme vás na putování plné barev, přírodních zvuků a vůní. 
Více informací a rezervace: ma@klasterbroumov.cz, tel.: 603 271 426

→ Sobotní ateliér "Jak se dívá les" / 12. 3. od od 14 - 16:30 h. Už jste někdy přemýšleli o tom, jak zvířata vidí barvy a jestli vnímají a cítí obrazy? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat během společného povídání, malovaní a tvoření ve výstavě od umělkyně Lenky Černoty v Dětské galerii Lapidárium. Zveme vás na putování plné barev, přírodních zvuků a vůní. Dětské obrazy z programu budou darovány psímu útulku v Broumově.
Cena: 60,-  / osoba. Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na webu SMSticket https://www.smsticket.cz , případně zarezervovat na mailu ma@klasterbroumov.cz

→ Dernisáž a Jamming s Barvolamem / 26. 3. 2022 / V Jammingu jde o představivost, toleranci a chuť vytvořit společně převratné výtvarné dílo. Prolomit hranice světů mezi neurodiverzními umělkyněmi a umělci a těmi „postiženými” akademickým vzděláním. Několik malířek a malířů se může hravě podělit o jedno plátno a lidé s nálepkou „mentální hendikep” i ti bez ní nemusí žít v oddělených světech. Jamming v Lapidárium bude probíhat s Lenkou Černotou.
Délka programu: 3 h. Cena workshopu: dospělí: 200 Kč / studenti: 150 Kč / děti do 12 let, důchodci, držitelé TP, ZTP a ZTP/P: zdarma. 
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na webu SMSticket https://www.smsticket.cz, případně zarezervovat na mailu ma@klasterbroumov.cz.

Otevřeno: út - pá 10 - 16 h / so - ne 12 - 16 h 
Výstavní program Dětské galerie Lapidárium je realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR - ochranného svazu autorského, z.s. Mediálním partnerem je Český rozhlas - Hradec Králové.

Dětská galerie Lapidárium, workshop s Lenkou Černotou Dětská galerie Lapidárium, workshop s Lenkou Černotou Dětská galerie Lapidárium, workshop s Lenkou Černotou Dětská galerie Lapidárium, Jamming s Lenkou ČernotouDětská galerie Lapidárium, Jamming s Lenkou ČernotouDětská galerie Lapidárium, Jamming s Lenkou Černotou