Jakub Tomáš / Panelstory

Jakub Tomáš - Panelstory
Termín výstavy: 7. 1. – 25. 3. 2023
Vernisáž: 6. 1. 2023 od 16:00

Kurátor: Radek Wohlmuth

Výstava Jakuba Tomáše (1982) je zaměřená na prožívání současnosti skrze specifickou bytovou zkušenost posledních desetiletí, kterou představuje sídliště a jeho hlavní komponent panelový dům. Už malířská stavba jeho obrazů má oporu v pevné konstrukci, jako by se do ní tato typizovaná architektura reálně propisovala. Panelák je pro něj symbol, který dodnes utváří nejen ráz české krajiny, ale také kolektivního vědomí. De/formuje stejně tak prostředí, jako stav mysli a jeho prostřednictvím do maleb pronikají témata jako uniformita, ztráta soukromí, prefabrikace, odosobněnost nebo zaměnitelnost. To se odráží také v instalaci, která může trochu připomínat bytové jádro i bludiště.

Doprovodné programy:

SOBOTNÍ ATELIÉR
28. 1. 2023, 14–16 h
Výtvarná dílna, na které budeme společně vytvářet model jednoho představení a jeho vizuální podobu otiskneme na oponu pro vystoupení dětí k projektu OnStage www.broumov2028.cz/projekty/onstage.
​Místo: sraz v dětské galerii odkud se přesuneme do klášterní zahrady
Vstupné: 80 Kč / výtvarník. Účastníci projektu mají vstupné zdarma.
Rezervace a více informací: 603 271 426 nebo ma@klasterbroumov.cz 

MASKY A KREATURY
so 4. 2. 2023, 14 – 16 h
Na venkově se tradičně dodržuje masopustní průvod masek. Jak by vypadaly kostýmy inspirované estetikou života panelákového sídliště? Během workshopu si vytvoříme masky inspirované výstavou Panelstory.
Vstupné: 80 Kč / výtvarník 
Předprodej vstupenek: https://www.smsticket.cz/vstupenky/33491-masky-a-kreatury 
Více informací: 603271426, ma@klasterbroumov.cz

U BABIČKY V PANELÁKU
čt 23. 2., 25. 2. a 11. 3. 2023 od 14 h
Jak se zabavit na víkendové návštěvě u babičky? Pojďme se inspirovat výstavou Jakuba Tomáše a vytvořit si prostorové koláže. Propojíme obrázky ze starých módních časopisů s principy moderního umění a vytvoříme si svou vlastní panelstory. 
Vstupné: 60 Kč / osoba 
Předprodej vstupenek: https://www.smsticket.cz/vstupenky/33492-u-babicky-v-panelaku 
Více informací 603271426, ma@klasterbroumov.cz

DIORÁMA / Betlém na sídlišti - DERNISÁŽ A WORKSHOP S JAKUBEM TOMÁŠEM
so 25. 3. 2023 od 14:00 h
V době, kdy se mnoho lidských interakcí přesouvá do on-line digitálního prostoru a staví se virtuální světy, budou mít návštěvníci Dětské galerie Lapidárium jedinečnou možnost pracovat s materializovanou realitou, vytvářet společně vlastní sídliště a zasazovat do něj jeho obyvatele. Každý se tak na chvíli přiblíží roli velkého architekta a režiséra theatra mundi. Přijďte zažít jedno výjimečné odpoledne, být blízko obrazů a sdílet s ostatními kreativní chvilky.
Rezervace a prodej vstupenek:https://www.smsticket.cz/vstupenky/34330-autorsky-workshop-s-umelcem-jakubem-tomasem

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ o autorský tisk umělce Jakuba Tomáše!
O tisk s názvem "Keř" budeme losovat na dětské dernisáži a výtvarné dílně s Jakubem 25. 3.
>> Co budete potřebovat? Dřevěné špejle nebo klacíky, lepicí pásku, papíry a časopisy různého druhu, nebo kousky látek.
>> Zadání je volné, nebojte. Fantazii se meze nekladou. Zkuste pomocí špejlí a lepicí pásky vytvořit konstrukci vysokého, několikapatrového domu, paneláku. Alespoň část vytvořené konstrukce třeba polepte papírem a výstřižky, nebo pomalujte.
>> Zkuste vymyslet, kdo v takovém domě bydlí. Co je to za lidi? Jsou to děti s rodiči a domácími mazlíčky? Nebo mladý pár s miminkem! Nebo nikdo? Můžeš do bytu zakreslit i sebe!
>> Fotografie patrových domů a paneláků nám posílejte na e-mail: ma@klasterbroumov.cz Těšíme se! A kdo by doma nenašel dost materiálu, může přijít vyrábět do Dětská galerie Lapidárium

Dětská galerie Lapidárium je otevřená každý den, kromě pondělí: od úterý do neděle: 12:00–16:00 

Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s. Mediálním partnerem je ČR Hradec Králové a Naše Broumovsko