David Helán, Pavel Tichoň / MUMLALALAU

Termín výstavy: 8. 10. – 10. 12. 2022
Vernisáž: 7. 10. 2022 od 14:00
Výtvarná dílna s Pavlem Tichoněm a Davidem Helánem: 19. 11. od 14 h

Dětská galerie Lapidárium představuje další druh uměleckého vyjádření - performance. Duo performerů David Helán a Pavel Tichoň, kteří jsou v našem prostředí jedni z nejuznávanějších, spojili ve svém projektu pro dětskou galerii jazykovou kreativitu s hravostí.

Název projektu Mumlalalau odkazuje na jazyk. Lalala je popěvek, který známe z raného dětství. Je to jedna z prvních slabik, kterou řekne každé malé dítě. Druhé slovo je mumlat, což je způsob komunikace, spíš pro sebe, ztišeně, tak aby lidé, kteří chtějí rozumět, museli vynaložit větší pozornost – přiklonit se, být soustředění, odezírat ze rtů… A stejný druh pozornosti vyžaduje PERFORMANCE. Představuje ne úplně běžný způsob uměleckého vyjadřování, protože divák, který pozoruje performance, se soustředí jiným způsobem, možná trochu intenzivněji, protože se děj odehrává v reálném čase. Nejde se na ni podívat jako na obraz několikrát za sebou. Kdo se na představení nedívá soustředěně, proplyne mu mezi prsty a už se nevrátí. Performance je stejně živá jako třeba divadlo.

"Galerie chce touto výstavou dostát svému konceptu, kterým je dětská galerie jako výtvarná laboratoř. Přestože jde o projekt, který je náročnější na zprostředkování, jsme připraveni představit ho dětskému publiku a vykročit za běžné standardy dětských galerií. Skrz doprovodné programy a interaktivní instalace děti okusí zážitek z uměleckých představení autorů. Návštěvníci galerie se mohou těšit na kreativní hrátky s jazykem, kakaofonii, kakao a kakaovou malbu a spoustu dalších překvapení. Nedílnou součástí výstavy budou kreativní listy a omalovánky, se kterými budou moct pracovat a zkoumat výstavu jak školy, tak veřejnost,“ říká vedoucí galerie Pavla Semeráková.

DOPROVODNÉ PROGRAMY PRO ŠKOLY:

→ Pro žáky MŠ a 1. – 3. třídy ZŠ
Kdo by neměl rád kakao? Přijďte se k nám do galerie Lapidárium podívat na výstavu vonící kakaem a prozkoumat svět plný této pochoutky. Pomocí hry a tvoření si ukážeme, jak se kakao získává a kde se nachází. Nasbíráme inspiraci k vytvoření vlastní fantazijní kakaové země, kterou si budeme moci odnést domů.

→ Pro žáky 4. – 9. třídy ZŠ
Během doprovodného programu k výstavě Mumlalalau se budete moct vžít do role moderního umělce. Nechte se inspirovat výstavou a asociacemi, které ve vás může vyvolávat. Jakou roli hraje kontext věcí a jaké to je, když něco ze svého prostředí vytrhneme a dáme tomu nový význam? Probuďte fantazii a zamyslete se nad možností existence kakaové země, o které během programu natočíte vlastní video. Telefony prosím vezměte s sebou.

→ Pro žáky 2. – 6. třídy ZŠ
Slova jsou jedním z prostředků naší komunikace. Co se stane, když je nebo jejich části proházíme nebo spojíme? Během programu budeme zkoumat významy slov a hrát si s jejich podobou a významy. Žáci si vytvoří i vlastní hru, pomocí které mohou dále rozvíjet svou fantazii.

→ Pro žáky 8. – 9. třídy ZŠ a SŠ
Konceptuální umění, videoart, soundart, performance, happening, instalace, kdo se v tom má vyznat? Jaké jsou podoby současného umění? Jsou současné tendence otázkou přirozeného vývoje nebo slepou cestou? Pojďme objevit a popovídat si o důležitých milnících v dějinách umění, které daly vzniknout jeho současné podobě. Zveme vás na aktivní diskuzi o podobě a funkci umění v dnešní době.

Přijďte se do naší dětské galerie Lapidárium seznámit se současnými podobami umění!
Rezervace: ma@klasterbroumov.cz, 603 271 426

DOPROVODNÉ PROGRAMY PRO VEŘEJNOST:

→ Sobotní ateliér / 22.10. / 14 - 16 h / Práce s textem, tiskem a recykliteratura? Společné hledání nových příběhů podle fantazie a jejich skládání na papír.
Vhodné pro děti od 7 let, rezervace: e-mail: ma@klasterbroumov.cz, tel: 603 271 426, vstupné 80 Kč

→ Malování kakaem / 28.10. / 14-16 h / Přijďte a nechte spolu s námi běhat kakaovou barvu po papíře, obtiskovat, malovat rukou i štětcem. 
Vhodné pro děti od 5 let, rezervace: e-mail: ma@klasterbroumov.cz, tel: 603 271 426, vstupné 60 Kč 

→ Barevná hra se slovy / 3. 11. / 14 - 15 h / Slova jsou jedním z prostředků naší komunikace. Co se stane, když je, nebo jejich části proházíme nebo spojíme? 
Vhodné pro děti od 7 let, rezervace: e-mail: ma@klasterbroumov.cz, tel: 603 271 426, vstupné 60 Kč

→ Sobotní ateliér / 12. 11. / 14 - 16 h / Probuďte fantazii a zamysleta se nad možností existence  KAKAOVÉ ZEMĚ, o které během programu natočíte vlastní video. Telefony, prosím, s sebou!
Vhodné pro děti od 9 let, rezervace: e-mail: ma@klasterbroumov.cz, tel: 603 271 426, vstupné 80 Kč 

→ Autorský workshop s Pavlem Tichoněm a Davidem Helánem / 19. 11. / 14 - 16 h /
rezervace: e-mail: ma@klasterbroumov.cz, tel: 603 271 426

 

Otevřeno: út - pá 12 - 16 h / so - ne 12 - 16 h 

Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s. Mediálním partnerem je ČRo Hradec Králové.